Petycja do władz samorządowych Gminy Jarocin w sprawie podjęcia intensywnych działań w zakresie przeciwdziałania zanieczyszczeniu powietrza

Petycja do władz samorządowych Gminy Jarocin w sprawie podjęcia intensywnych działań w zakresie przeciwdziałania zanieczyszczeniu powietrza

do władz samorządowych gminy Jarocin

Petycja do władz samorządowych gminy Jarocin w sprawie podjęcia intensywnych działań w zakresie przeciwdziałania zanieczyszczeniu powietrza

Apelujemy do władz samorządowych Gminy Jarocin o natychmiastowe podjęcie rzeczywistych działań zmierzających do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w mieście i gminie Jarocin. Według danych uzyskanych z pomiarów, Jarocin należy do miast o najgorszej jakości powietrza w Polsce.

 

NIE ZGADZAMY SIĘ NA TO! MAMY PRAWO DO ODDYCHANIA CZYSTYM POWIETRZEM! NIE CHCEMY UMIERAĆ PRZEZ SMOG!

 

Zgodnie z prawem, do zadań własnych gminy należy finansowanie ochrony środowiska. Oczekujemy, że w budżecie miasta znajdą się takie środki, które umożliwią podjęcie autentycznych działań w tym zakresie. Chcemy szybkich i niepozorowanych działań. Uznajemy za niezbędne:

 

1. Ustalenie harmonogramu wprowadzenia zakazu używania paliw stałych na terenie obszarów zdegradowanych w mieście Jarocin, a w dalszej kolejności na terenie całego miasta.

2. Zwiększenia środków budżetowych na likwidację ogrzewania opartego na paliwach stałych (za wyjątkiem biomasy).

3. Wprowadzenia zakazu posiadania kominków na obszarze śródmiejskim i na nowo powstałych osiedlach.

4. Ustanowienie pełnomocnika ds. smogu przy Burmistrzu Jarocina, który zająłby się koordynacją wszystkich przedsięwzięć w zakresie przeciwdziałania zanieczyszczeniu powietrza.

5. Wprowadzenie systemowego informowania mieszkańców Jarocina o zagrożeniu smogiem.

6. Powołania straży antysmogowej – policji miejskiej zajmującej się sprawdzaniem przestrzegania przepisów ochrony środowiska przez mieszkańców m.in. przy pomocy dronów.

7. Wprowadzenia czytelnego systemu kar za zatruwanie środowiska i spalanie śmieci i szerokiego rozpowszechnienia go wśród mieszkańców miasta.

8. Uruchomienie w szkołach skutecznego programu edukacyjnego w zakresie ochrony środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem smogu.

 

Wierzymy, że Burmistrz Jarocina wystąpi do Rady Miejskiej z obszernym i ambitnym projektem dotyczącym ochrony powietrza w mieście. Nie chcemy działań pozornych.

 

Mamy prawo do czystego powietrza!

105 podpisów

Wesprzyj nasze działania

 

Ostatnie komentarze

Mam pytanie mój sąsiad z naprzeciwka notorycznie pali nie wiem czym ale oddychać się nie da a dym jest okropny, co mogę zrobić?
Ewa
Należy wprowadzić dotkliwy system kar za palenie śmieci i zatruwanie środowiska.
Bronisław
Chcemy oddychać czystym powietrzem!
Agnieszka
Czasami mam ochotę po prostu wynieść się stąd i uciec od tego smrodu. Trzeba edukować ludzi że szkodzą też sobie i swoim dzieciom nie tylko sąsiadom. Reagować, edukować i karać opornych. Trzeba w końcu wytłumaczyć ludziom że to nasze wspólne dobro ,,czyste powietrze,, Wiem że to trudne ale trzeba próbować zmienić nastawienie ludzi aby spojrzeli troszkę dalej niż czubek własnego nosa.
Tomasz
Jestem za
Bartosz