Apelujemy o co najmniej 1% z budżetu Krakowa na wykupy terenów pod nowe parki miejskie

Apelujemy o co najmniej 1% z budżetu Krakowa na wykupy terenów pod nowe parki miejskie

do Rady Miasta Krakowa

Apelujemy o co najmniej 1% z budżetu Krakowa na wykupy terenów pod nowe parki miejskie

Nowy budżet Krakowa, ale stare potrzeby mieszkanek i mieszkańców miasta.

W związku z przekazaniem przez Prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego projektu Budżetu Miasta na 2018 rok, zwracamy się do Radnych Miasta Krakowa o głosowanie nad zwiększeniem środków na nabywanie nieruchomości, aby tworzyć w Krakowie nowe parki miejskie i chronić najcenniejsze tereny o wartości przyrodniczej.

Wydatki miasta w 2018 roku sięgną prawie 5,5 mld zł i będą o prawie 12% wyższe od wydatków zaplanowanych w 2017 roku. W budżecie tym przeznaczono 130 mln zł na utrzymanie zieleni urządzonej w Krakowie. Stanowi to 2,6% budżetu miasta. Uważamy, że wydatki na wykupy terenów zieleni powinny być w najbliższych latach przynajmniej dwukrotnie większe niż wydatki na urządzanie terenów zielonych, gdyż inaczej tereny przyszłych parków zostaną szybciej zabudowane niż zdążymy je wykupić. Prosimy o przeznaczenie w budżecie na 2018 roku, jak i w kolejnych latach, dwukrotnie więcej środków na wykupy terenów, przy czym nie mniej niż 1% środków budżetu Miasta Krakowa.

Planowane w budżecie w najbliższych 5 latach środki ten cel plasują się na poziomie:

2018 - 12,943 mln zł
2019 - 5 mln zł
2020 - 8,85 mln zł
2021 - 10 mln zł
2022 - 10 mln zł 

i dają razem 46 mln zł 793 tys. Tymczasem powinny wynosić minimum 50 mln na każdy rok!

Kraków, stolica województwa, miasto do którego co roku przybywa nawet 10 mln turystów z kraju i zagranicy, powinno jawić się jako miejsce nie tylko zabytków kultury, ale i dobrej przestrzeni z zabytkami przyrody, gdyż są one nieodzownym elementem dobrej przestrzeni w mieście. Dziś żadne ważne miasto w Europie nie pozwoli sobie na betonowanie każdego skrawka przestrzeni. Dziś standardem jest dostęp do parków, placów zabaw dla dzieci, czy miejsc kontemplacji na łonie przyrody. Musimy dołożyć wszelkich starań, aby w zasięgu 10 minutowego spaceru od miejsca zamieszkania znaleźć się w przyjaznej zielonej przestrzeni. 

Wiemy, że dbanie i utrzymanie zieleni będącej w zasobach Miasta to jedno, i tym zajmuje się Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. Cenimy prace i starania podejmowane w urządzaniu, pielęgnacji i w utrzymaniu zieleni. Natomiast pozyskiwanie nowych terenów do zakładania nowych parków, będące w kompetencjach Wydziału Skarbu Miasta Krakowa jest dla nas dziś równie ważne, a ze względu na zagrożenie zabudową – najpilniejsze! Na wykup, a tym samym na zachowanie cennej przyrody Krakowa dla obecnych i przyszłych pokoleń mieszkańców i mieszkanek, potrzebne są dedykowane środki w budżecie miasta.

Zwracamy się do radnych Rady Miasta Krakowa, aby podobnie jak przed laty szli dziś w ślady Wojciecha Bednarskiego, czy Kasy Oszczędności Miasta Krakowa, by stali się najlepszymi darczyńcami dla mieszkanek i mieszkańców miasta.

Prosimy o przeznaczenie przynajmniej 1% z budżetu Krakowa na wykupy terenów pod nowe parki miejskie.

 

1 517 podpisów

Wesprzyj nasze działania

 

Ostatnie komentarze

Popieram
Patryk
Popieram
Arkadiusz
Bez zieleni nigdy nie zwalczymy smogu w Krakowie
Krzysztof
Chcę poprawy jakości powietrza w Krakowie i tym samym poprawy warunków do życia dla mieszkańców Krakowa!
Gerard
Komentarz do jakosci powietrza w Krakowie nie jest potrzebny wystarczy wygladnac za okno. Smog dusi nas kazdego dnia.
Anna