Petycja w sprawie ochrony ostatnich terenów zielonych w Skawinie

Petycja w sprawie ochrony ostatnich terenów zielonych w Skawinie

do Burmistrza Miasta i Gminy Skawina

Petycja w sprawie ochrony ostatnich terenów zielonych między ulicami Krakowska, Jagielnia, Korabnicka i Łanowa, przez utworzenie parku lub rekreacyjnego terenu zielonego

W obliczu nagłej i niezrównoważonej zabudowy ulicy Jagielnia oraz dalszej planowanej ekspansji zabudowy w północno-wschodniej części naszego miasta (os. Rzepnik, ul. Krakowska, Korabnicka, Łanowa, Sadowa, Wyspiańskiego, Kopernika, Graniczna, Leśna) zwracamy się do Pana Burmistrza z apelem o ochronę i zachowanie w tej części miasta terenów zielonych, przez utworzenie parku lub rekreacyjnego terenu zielonego, w niewielkiej stosunkowo przestrzeni  kwadratu ulic Krakowska, Jagielnia, Łanowa, Korabnicka.

 

Prośbę swą motywujemy:

 

1. Planami ciasnej zabudowy obszaru, określonego przez Urząd Wojewódzki jako plan kompletnego “zabetonowania” w perspektywie najbliższych lat, jak zostało to określone w komunikacie z dnia 27.07.2018 (załącznik numer 1 i 1-A).

 

2. Niewielką powierzchnią terenów zielonych w Skawinie, mniejszą niż stref przemysłowych oraz dbałością o ostatnie kanały przewietrzania tej jednej z najbardziej zanieczyszczonych dzielnic Skawiny.

 

3. Brakiem infrastruktury sportowo-rekreacyjnej oraz skrawka publicznie dostępnej zieleni w tej części miasta, gdzie obecni mieszkańcy, jak również Ci, którzy wkrótce tutaj zamieszkają w budowanych i planowanych licznych osiedlach mieszkalnych, będa mogli odpocząć czy uciec przed upałem zabetonowanego miasta.

 

5. Duża część działek proponowana na park (załącznik numer 2), znajduje się (lub będzie znajdować się niebawem po skomunalizowaniu) w dyspozycji Urzędu Miasta, dlatego apelujemy o przeznaczenie ich w całości na tereny zielone, w sposób wspierający zrównoważony rozwój miasta, a nie wspierający ekspansję betonu.

 

6. Proponowany obszar dysponuje doskonałymi walorami dla utworzenia parku poprzez;

  • Doskonałe położenie, umożliwiające dogodne korzystanie zarówno przez  mieszkańców os. Rzepnik - po budowie zaplanowanego już szlaku pieszo-rowerowego z Rzepnika do ul. Korabnickiej - w tym ulic Jagielnia, Łanowa, Asnyka), jak również os. Korabniki (Sadowa, Wyspiańskiego, Graniczna), jak i mieszkańców centrum Skawiny (ul. Korabnicka, Kopernika,  os. Ogrody, ul. Krakowska).

  • Zaplanowane w najbliższym czasie rozpoczęcie budowy szlaku pieszo-rowerowego, który prowadził będzie właśnie przez ten teren, z ulicy Korabnickiej, przez ul. Asnyka do nowego przystanku kolejowego na Rzepniku.

  • Świetne walory przyrodnicze i usytuowanie; mały lasek, dwa cieki wodne, które można wspaniale zaaranżować w parku, znaczna odległość od głównych ulic.

 

Szanowny Panie Burmistrzu, mamy nadzieję, że Urząd Miasta dostrzeże tę pilną potrzebę ochrony obszarów zielonych w Skawinie, w ślad chociażby za opinią Urzędu Wojewódzkiego,  a także zasadność naszej do Pana prośby. Wierzymy, że Urząd Miasta i Gminy Skawina skorzysta ze swoich kompetencji, by podjąć niełatwą próbę ratowania zrównoważonego rozwoju naszego miasta.

 

ZAŁĄCZNIKI:

 

801 podpisów

Wesprzyj nasze działania

 

Ostatnie komentarze

Szok co się wyprawia na Jagielnii, absurd goni absurd.
Tomasz
w miastach parki sa potrzebne!!! dla naszych dzieci i dla nas ....
monika
Zostawcie w spokoju te zielone tereny!
Mateusz
Popieram inicjatywę.
Teresa
Popieram, to wspaniały pomysł!
Małgorzata